Szkoła Podstawowa Nr 7
im. ks. Stanisława Staszica
w Jarosławiu

.: www. sp7jaroslaw. republika.pl   »»                                                          .:: 37-500 Jarosław, ul. Dolnoleżajska 16 ::.

 
Zagłosuj na nas w Eduseeku!
.

Szkoła z klasą 2.0 edycja 2012/13



Opis programu Szkoła z klasą 2.0
Zadania


Propozycje dla uczniów i rodziców:

Praca nad Kodeksem 2.0

Debata szkolna
Debata szkolna dotycząca wykorzystania TIK i opracowania Kodeksu 2.0 w naszej szkole odbyła się 27.XI. 2012r. Uczestniczyły w niej klasy 1-6 wraz z wychowawcami poszczególnych klas, p. Dyrektorem i koordynatorem Szkoły z klasą 2.0. Debatę prowadził p. Dyrektor, a koordynator rejestrował przebieg spotkania robiąc notatki i zdjęcia z debaty.
Zanim jednak przystąpiono do debaty szkolnej, przeprowadzono w poszczególnych klasach (I-VI) debaty klasowe. Uczniowie pracując w grupach dyskutowali o tym co podoba się im w wykorzystywaniu technologii w szkole, przedstawiali swoje propozycje zmian dotyczących używania technologii w nauce oraz omawiali poszczególne zagadnienia kodeksu do rozstrzygnięcia. Większość uczniów stwierdziła, iż znacznie chętniej uczestniczy w zajęciach podczas których nauczyciele wykorzystują komputery czy tablice interaktywną. Propozycje zmian dotyczyły głównie zwiększenia ilości lekcji z wykorzystaniem technologii informacyjno- komunikacyjnej, zakupu większej ilości komputerów, laptopów tak by każdy uczeń zajmował jeden komputer podczas zajęć oraz wprowadzenia większej ilości różnego rodzaju gier edukacyjnych.
Wszystkie swoje propozycje uczniowie przedstawili podczas debaty szkolnej. Omówiono jeszcze raz wspólnie zagadnienia do rozstrzygnięcia:
1 Ucz i ucz się z TIK!
2 Z informacji korzystaj samodzielnie!
3 Nie kradnij i nie daj się okraść!
4 Komunikujemy się!
5 Komputery pod ręką!
6 Bądź bezpieczny w sieci!
7 Nauczcie tego dorosłych!
Następnie SU przedstawił opracowane wcześniej punkty Kodeksu 2.0. Należy podkreślić, iż zanim przystąpiono do debat klasowych, a następnie do debaty szkolnej koordynator Szkoły z klasą 2.0 już wcześniej rozmawiał z uczniami poszczególnych klas o Kodeksie 2.0 i zbierał propozycje zgłaszane przez uczniów. Uczniowie skupili się głównie na zagadnieniu 6, które brzmi "Bądź bezpieczny w sieci" oraz 7: "Nauczcie tego dorosłych!" Po zebraniu informacji od uczniów koordynator Szkoły z klasą 2.0 i nauczyciele realizujący ten projekt wraz z SU opracowali na podstawie zebranych informacji główne punkty Kodeksu 2.0. Podczas debaty szkolnej odczytywano przygotowane wcześniej postulaty Kodeksu2.0 a uczniowie jeszcze raz zgłaszali czy są za czy przeciw poprzez podnoszenie rąk i tak wybrano wspólnie 8 najważniejszych punktów Kodeksu 2.0. Kodeks został przyjęty przez p. Dyrektora i nauczycieli. Następnie został umieszczony w szkole na korytarzu (parter) oraz na stronie internetowej szkoły.
Oto punkty kodeksu szkolnego:

1. Nie podajemy w Internecie swoich danych osobowych (nazwiska , adresu, numeru telefonu).
2. Nie spędzamy całego wolnego czasu przy komputerze.
3. Szanujemy prawo własności w sieci - wykorzystując wiadomości z Internetu podajemy źródło ich pochodzenia.
4. Nie ufamy osobom poznanym rzez Internet.
5. Nie wchodzimy na zakazane strony.
6. Jesteśmy ostrożni rejestrując się w nowych portalach społecznościowych.
7. Zabezpieczamy komputer używając programu antywirusowego.
8. Szanujemy innych użytkowników Internetu - nie wysyłamy niestosownych wiadomości.
Debata szkolna wykazała, iż wykorzystanie TIK w nauczaniu budzi duże zainteresowanie uczniów, którzy aktywnie uczestniczą w takich zajęciach.
Debaty klasowe

Debata szkolna



«« wróć


.: 2000 - 2012 SP7 Jarosław :.